فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

*اى فرزندم! زبان، کلید خیر و شر است. پس جز در خیر، زبانت را مهر و موم کن؛ همان گونه که صندوق طلا و نقره را مهر و موم مى کنى.

 

* اى فرزندم! اگر ما بین تو و دانش، دریایى از آتش باشد که تو را مى سوزاند و دریایى از آب باشد که تو را غرق مى کند، براى رسیدن به دانش، آن دو را بشکاف تا دانش را به دست آورى و بیاموزى؛ زیرا در آموختن دانش، راه نمایى و عزّت انسان، و نیز نشانه ایمان و پایه ارکان دین و رضایت خداى رحمان وجود دارد.

 بقیه نصایح را در ادامه مطلب ببینید


 

*اى فرزندم! در مجالس دانشمندان حضور داشته باش و سخنان حکیمان را بشنو؛ زیرا خداوند دلِ مرده را با نور حکمت زنده مى کند؛ چنان که زمین مرده را با آب باران حیات مى بخشد.

 

* اى فرزندم! مبادا خروس، زرنگ تر از تو و مراقب تر از تو بر نمازها باشد! مگر آن را نمى بینى که هنگام هر نمازى، بانگ مى زند و سحرگاهان در حالى که تو در خوابى با صدایش اعلام وقت مى کند.

 

 * اى فرزندم! از حسد بر حذر باش که به وسیله آن جز بر خودت ضرر نمى زنى، و دشمنت را از پرداختن به کار خود کفایت مى کنى؛ زیرا دشمنى تو با خودت، از دشمنى دیگرى با تو زیان بارتر است.

 

*اى فرزندم! هر چیز نشانه اى دارد که بدان شناخته مى شود وحسود، سه نشانه دارد: غایب را غیبت، حاضر را چاپلوسى و گرفتار را شماتت مى کند.

 

* اى فرزندم! ریاکار سه نشانه دارد: هرگاه تنها باشد، کسل است، و هرگاه پیش مردم باشد شاد است، و هر کارى را که در آن ستایش باشد، انجام مى دهد.

 

*اى فرزندم! به مردم چنین نشان نده که از خدا مى ترسى، در حالى که دلت گنه کار است.

 

* اى فرزندم! از تنبلى و بى حوصلگى بپرهیز؛ زیرا هرگاه تنبل باشى، حق را ادا نمى کنى و هرگاه بى حوصله باشى، حق را تحمل نمى کنى.

 

*اى فرزندم! تنبل سه نشانه دارد: به قدرى سستى مى کند که کوتاهى مى نماید، و چنان کوتاهى مى کند تا ضایع مى سازد، و چنان ضایع مى سازد که مرتکب گناه مى شود.

 

*ای فرزندم!از کسی عذر خواهی کن که عذر خواهی تو را بپذیرد و تو را ببخشد .

 

* ای فرزندم!در انجام کارها ی خود از کسی کمک بگیر که در ازای انجام دادن آن از تو مزد میگیرد زیرا در این صورت شخص همانگونه که کار خود را انجام میدهد ؛ کار تو را انجام میدهد .

 

*ای فرزندم!به آنچه از مال و روزی دنیا خداوند به تو عنایت فرموده ؛ راضی و قانع باش تا همیشه با دل خوش زندگی کنی ؛ اگر میخواهی به همه عزتهای دنیا دست یابی پس دست طمع خود را از آنچه در دست مردم است قطع کن ؛ زیرا پیامبران و صدیقان فقط با قطع طمع و چشم پوشی از آنچه در دست مردم است که به بالا ترین درجات و مراتب انسانی رسیدند .

 

*ای فرزندم!اگر حاجت و خواسته ای داری که بر آورده نمیشود غمگین و دلتنگ مشو ؛ زیرا بر آوردن آن حاجت به دست خداوند متعال است و هر حاجت زمانی دارد که هر گاه خدای بزرگ صلاح بداند  آن زمان فرا می رسد و حاجت انسان بر آورده می شود .

 

*ای فرزندم!اگر با مردم بیش از حد معاشرت کنی ؛ خود این عمل باعث جدائی و دوری میشود و همچنین  از مردم دوری و کناره گیری هم مکن که خوار و ذلیل می شوی .

 

*ای فرزندم!اگر میخواهی خدا بر تو رحم کند بر مردم نیز رحم کن .

 

*ای فرزندم ! بسیار شیرین مباش که تو را بخورند و تلخ هم مباش که تو را دور افکنند .

 

*ای فرزندم !هیچ کس و هیچ چیز را با خداوند شریک مکن.وبا پدر و مادرت بهترین رفتار را داشته باش.

 

 *ای فرزندم!اندرز و نصیحت دیگران را فراموش مکن  .

 

*ای فرزندم!از بدان انتظار مردانگی و نیکی نداشته باش  .

 

*ای فرزندم!از مردم روی مگردان و به آنها بی اعتنا مباش وبا غرور و تکبر با دیگران رفتار مکن .

 

 *ای فرزندم!در مقابل پیش آمدها شکیبا باش .بر سر دیگران فریاد مکش و آرام سخن بگوی.

 

 *ای فرزندم!به آنچه دیگران را اندرز می دهی خود پیشتر عمل کن ،سخن به اندازه بگو وحق دیگران را به خوبی ادا کن و راز و اسرارت را نزد خود نگاه دار .

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۱/۸/٢٧ | ٦:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : سید رضا سادات | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.