فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
چه جوری بگم "نه"
برید به ادامه مطلب تا ببینید
 

بگو نه
بگو نهدر زندگی هر انسانی شرایطی پیش می‌آید که «نه گفتن» مشکل می‌شود.برای مثال، فرض کنید در یک برنامه‌ریزی دقیق با دوستانتان، تصمیم گرفته‌اید تعطیلات آخر هفته را به اسکی بروید اما والدینتان می‌گویند ترجیح می‌دهند این هفته را با هم و در کنار هم باشید. رئیس اداره از شما می‌خواهد بعد از اتمام ساعت عادی کار، امروز را بیشتر کار کنید و به منزل نروید اما شما اصلاً شرایط اضافه‌کاری ندارید و برای بعد از ساعات کار برنامه‌های دیگری چیده‌اید یا اینکه استاد دانشگاه از شما می‌خواهد همراه با او بر روی پروژه تحقیقاتی کار کنید، شاید هم یک لباس نو خریده‌اید و دوستی می‌خواهد آن را قرض بگیرد، کسی از شما می‌خواهد با او به مسافرت بروید در حالی که از او خوشتان نمی‌آید. ... اگر دائماً مجبور باشیم تسلیم این درخواست‌ها شویم و با آنها موافقت کنیم و به همین خاطر شدیداً احساس ناراحتی داشته باشیم، روزی می‌رسد که از خود بپرسیم «چرا نمی‌توانم نه بگویم، دلیل به هم زدن برنامه‌های شخصی‌ام، با درخواست دیگران چیست؟ و چرا در جایی که علاقه به «نه» گفتن دارم با گفتن یک «بله» شرایط سختی به وجود می‌آورم؟»
● پاسخ به این چراها؟
گاهی اوقات هم، انجام دادن کارهای دیگران را از زاویه‌ای متفاوت می‌بینید و فکر می‌کنید درخواست آنها از شما به معنای مهم و با ارزش بودنتان است و اگر آن را نپذیرید در واقع نباید هرگز منتظر تکرار چنین شرایطی باشید. تمام موارد ذکر شده نمونه‌هایی از مزاحمت‌های فکری بود که پیش از نه گفتن به یک درخواست از ذهن ما شکل می‌گیرند.
● از چه راه‌هایی می‌توان «نه گفتن» را ساده‌تر کرد؟
۱) قدم اول: در قدم اول سدها یا موانعی که از نظر اخلاقی بر سر راهتان می‌بینید را شناسایی کنید. برای مثال اگر دوستی می‌خواهد نوار کاست مورد نظر شما را امانت بگیرد و از آن استفاده کند اگر به او نه بگویید چه عواقبی خواهد داشت؟
▪ آیا می‌ترسید او هرگز پس از این ماجرا با شما صحبت نکند. یا اگر به کارفرمایتان «نه بگویید» از کار بر کنار می‌شوید؟ یا رد درخواست استاد دانشگاه، نمره مناسبی را در پایان ترم، برای شما به همراه ندارد.
۲) قدم دوم، پس از بررسی خطرات احتمالی از بعد منفی آن، با واقع بینی شرایط احتمالی را در ذهن خود ترسیم کنید.
▪ اگر نه بگویم دوستم کمی ناراحت می‌شود اما پایه‌های دوستی ما استوارتر از این است که با این مورد خراب شود. از طرفی شاید دوستم به خاطر شنیدن «نه» صریح و رک من نسبت به دوستی ما اعتماد بیشتری پیدا کند.
▪ رئیس اداره حتماً در برابر «نه» گفتن من کمی ناراحت می‌شود. اما اگر «بله» بگویم و با توجه به فشار روحی ناشی از به هم خوردن برنامه‌هایم عصبانی و بی‌حوصله کار کنم عواقب بدتری پیش خواهد آمد.
۳) قدم سوم، قطعاً مطالعه شرایط احتمالی از دیدگاهی منطقی‌تر و خوش بینانه‌تر این امکان را به وجود می‌آورد که عدم پذیرش خود را اعلام کنیم. در این مرحله مستقیم و با وضوح کامل «نه» را بگویید. اجازه دهید حرکات و رفتار ناشی از مخالفت شما با انجام مساله موردنظر با کلامتان هماهنگ باشد، پس بهانه‌تراشی بی‌مورد نکنید و به دنبال توجیه ماجرا نباشید.
البته از آن جایی که عادت کرده‌اید سال‌ها «بله» بگویید و هنر «نه گفتن» به موقع را نداشته‌اید برای موارد اولیه این تمرین به مشکلاتی برخورد می‌کنید که بهتر است برای تمرین این مهارت! نخست از موارد ساده‌تر شروع کنید و به مواردی «نه» بگویید که احتمال خطر و صدمات ناشی از آن کمتر است. به این ترتیب می‌توانید بعد از مدتی به رئیس یا مافوق خود هم در شرایط منطقی نه بگویید.
 
 
روزنامه تهران امروز

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۱/۸/٧ | ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : سید رضا سادات | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.